Pajki so členonožci, ki imajo štiri ali več nog na vsaki strani to pomeni da imajo najmanj 8 nog. Pod besedo pajek uvrščamo več kot 44.540 vrst. Pajki živijo na vseh celinah razen na Antarktiki. Živijo lahko povsod razen v morju in nobena vrsta pajka ne zmore leteti. Za pajke je značilno da imajo telo zgrajeno iz dveh delov in po številu nog. Za pajke je tudi zelo značilno da delajo mreže. Mrežo uporabijo za lov, prehranjujejo se z žuželkam to pomeni da so pajki mesojedci ampak nekateri svoj plen zalezujejo. Nekateri pa se skrijejo iz okoljem in čakajo. Pajki so lahko tudi zelo strupeni in nevarni. So pipalkarji zato ker imajo ob ustih okončine.

pajki

Pipalkarji so skupina živih bitij, ki združujejo skupine pajkovcev ali arachnida, nogačev ali pycnogonida in praskrluparjev ali merostomata. Najmanjši pajek je velik samo pol milimetra, največji pajek je pa daljši od 10 centi metrov. Njihovo telo je zgrajeno iz glavoprsja in zadka. Glavoprsje je skupek glave in prsnega dela, na vsaki strani so 4 noge. Zadek je za izločanje mreže. Pajek ima poleg 8 nog tudi 8 očes. Razmnožujejo se z valjenjem jajc. Pri nekaterih vrstah pajkov je samica večja od samca, saj ima tudi bolj pomembno vlogo. Veliko samic običajno poje svojega samca, v svetu živali so takšne reči popolnoma običajne. Dolžina in oblika vsakega pajka je določena od okolja in navad. Nekateri pajki imajo 3 pare predilne bradavice ampak en par je vedno zelo majhen. Čeprav so zelo majhne so zelo gibljive, so stožčaste oblike. Samica izleže do 3000 jajčec ampak to lahko traja tudi nekaj ur. Življenjska doba pajkov je okoli 25 let, potem ko se levijo petnajstkrat pomeni da so dozoreli. Pri nekaterih vrstah pajkov samica pogine ko se končajo jajca izlegati. Obstajajo tudi vrste pajkov, ki so rastlinojede in ličinke nekaterih vrst pajka se hranijo z rastlinskim nektarjem. Vsekakor so pajki pomemben del celotnega zemeljskega ekosistema, saj lovijo razne žuželke in podobno. Veliko ljudi se pajkov tudi boji. Res je, da niso najbolj prijetni na pogled, vendar ima njihov obstoj tako pozitivno kot negativno plat.